Powitanie Matki Bożej

W sobotę 23 kwietnia, podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie, rozpoczęło się w archidiecezji gnieźnieńskiej nawiedzenie Matki Bożej w znaku Jej Jasnogórskiego Wizerunku. Przybyły na Wzgórze Lecha Obraz witał Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Uroczysta inauguracja nawiedzenia miała miejsce na początku Pierwszych Nieszporów o św. Wojciechu, sprawowanych wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej. Obraz wnieśli do bazyliki kanonicy Kapituły Prymasowskiej przy wtórze jasnogórskich fanfar i biciu dzwonu św. Wojciech. W tym samym czasie biły dzwony wszystkich kościołów archidiecezji. Chór Prymasowski wykonał „Bogarodzicę” na melodię gnieźnieńską. Pieśń ta towarzyszyła przygotowaniom do peregrynacji i teraz prowadzić będzie Matkę Bożą do kolejnych dekanatów i parafii.

„Święta Boża Wędrowniczko! Rozpoczynasz pielgrzymkę w naszym świętowojciechowym Kościele. Szeroko otwieramy się na Ciebie, bo bardzo potrzebujemy Twoich matczynych nawiedzin. Potrzebujemy Twojego wstawiennictwa i Twojej opieki. Potrzebujemy Twego wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać. Potrzebujmy Twojego spojrzenia, by nasze oczy spotkały się z Twoimi oczami, z których wypływa tyle bliskości, czułości i zrozumienia. Potrzebujemy także Twoich rąk, które nas przygarną i na nowo wskażą drogę do Twojego Syna, naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa” – mówił w modlitwie powitania abp Polak.

modlitwa Prymasa Polski

Prymas Polski nawiązał też do trwającej od blisko dwóch miesięcy wojny w Ukrainie, modląc się za wszystkie ofiary, rozdzielone rodziny, starców i dzieci uciekających przed zniszczeniem i śmiercią.

„Pani Jasnogórska, Ty znasz wszystkie nasze niepokoje. Pomóż nam ten niespokojny czas przeżyć z ufnością i wiarą. Wierzymy, że pragniesz wejść we wszystkie nasze niepokoje, bóle i cierpienia. Wiemy, że pragniesz wypraszać nam u Twego Syna dar pokoju. Gdzie Ty jesteś, tam zawsze wschodzi światło nadziei” – mówił metropolita gnieźnieński.

Prymas modlił się także za górników, którzy zaginęli w sobotę rano po wstrząsie w kopalni „Zofiówka” i za ich rodziny. „Przyjdź im z pomocą” – prosił Matkę Bożą abp Polak.

Na koniec, słowami kard. Stefana Wyszyńskiego, za którego beatyfikację w Gnieźnie w tych dniach odbywa się ogólnopolskie dziękczynienie, powtórzył: „Na Wzgórzu Lecha, w Gnieźnie orłów białych, jesteśmy tym mocniej zobowiązani dziękować Tobie za wszystko, co uczyniłaś przez wstawiennictwo swoje u Syna dla każdego Polaka, dla każdej Polki, dla każdej rodziny, dla całego Narodu, dla naszej Ojczyzny”.

W sobotę wieczorem i w niedzielę rano Obraz będzie niesiony ulicami Gniezna w procesji razem z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych. Po niedzielnej sumie odpustowej pojedzie do Inowrocławia skąd rozpocznie wędrówkę po kolejnych parafiach.

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej potrwa w archidiecezji gnieźnieńskiej do 19 lutego 2023 roku.

Video: Transmisje Media
Fot. J. Andrzejewski

 

Prześlij świadectwo

Prześlij intencje

Rekolekcje