1050-lecie Chrztu Polski

Matka Boża w znaku peregrynującego po Polsce Obrazu Nawiedzenia towarzyszyła również obchodom 1050-lecia Chrztu Polski, które odbyły się w Gnieźnie 14 kwietnia 2016 roku z udziałem polskich biskupów, najwyższych władz państwowych, duchowieństwa i licznych pielgrzymów.

Ikona przybyła do Gniezna w przeddzień głównych uroczystości, 13 kwietnia. Pół godziny przed przybyciem obrazu, przy pomniku św. Wojciecha trwało pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka modlitewne czuwanie. Wierni śpiewali maryjne pieśni i modlili się za przyczyną Jasnogórskiej Pani w intencji Kościoła, Ojczyzny, rodzin i miasta. O 19.30 obraz przybył na miejsce i został uroczyście powitany przez metropolitę gnieźnieńskiego. „Tysiąc pięćdziesiąt lat temu na tę polską ziemię został zaproszony Jezus. I przyjęliśmy Go w sakramencie chrztu świętego. Wraz z Nim przyszła Jego Matka i pozostała pośród tego ludu. Pozostała Ta, którą wielbimy słowami Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja. Dzisiaj wszyscy przychodzimy do Ciebie z otwartym sercem! W tym dniu radości pragniemy dziękować za dary, którymi Bóg nas obdarzył – za dar wiary i łaskę chrztu świętego, za dar powołania do bycia chrześcijanami, za wezwanie do dawania świadectwa Chrystusowi naszym życiem i powołaniem” – mówił Prymas Polski. „Pragniemy słuchać Twojego Syna – kontynuował. – Pragniemy przytulić się do Twojego matczynego serca, wyznać Tobie naszą miłość i cześć. Maryjo! Wita Cię piastowskie Gniezno, miasto świętego Wojciecha, pierwsza historyczna stolica Polski. Wszyscy pragniemy przyjąć Cię całym sercem. Bądź nam Panią” – prosił metropolita gnieźnieński kończąc słowa powitania modlitwą „Pod Twoją obronę”.

Po modlitwie wyruszyła procesja do gnieźnieńskiej fary – najstarszego kościoła miasta. Obraz nieśli na ramionach żołnierze, postulanci, wolontariusze ŚDM, siostry zakonne i strażacy. W procesji podążały poczty sztandarowe, klerycy, duchowni, biskupi, osoby konsekrowane, młodzież i liczni mieszkańcy miasta. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się Msza św. której przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, a po zakończeniu Eucharystii rozpoczął się Apel Jasnogórski.

Przez całą noc przy Jasnogórskim wizerunku trwało modlitewne czuwanie. O północy pasterkę maryjną celebrowali gnieźnieńscy kapłani. W rocznicę Chrztu Polski 14 kwietnia przy wizerunku Jasnogórskiej Pani sprawowana była Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych oraz nabożeństwo z błogosławieństwem niemowląt, dzieci i kobiet w stanie błogosławionym. W południe obraz został uroczyście przeniesiony w procesji do katedry, gdzie wieczorem towarzyszył uczestnikom Mszy św. sprawowanej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. 

Bernadeta Kruszyk
Fot. B. Kruszyk

Prześlij świadectwo

Prześlij intencje

Rekolekcje